احساسی یا فکری

چگونه تصمیم گیری می‌کنیم؟

سومین بعد تیپ شخصیتی با تصمیم گیری‌ ما و رسیدن ما به نتیجه‌گیری رابطه دارد. برای تصمیم گیری دو روش استفاده می‌شود که یکی روش فکری و دیگری روش احساسی است. در مضمون تیپ ها، فکری بودن با تصمیم‌گیری به صورت غیر شخصی در ارتباط است و احساسی بودن با تصمیم‌گیری بر اساس ارزش‌های شخصی. گرچه احساسات می‌توانند نقشی در تصمیم‌گیری‌ها داشته باشند، احساسی بودن در اینجا صرفاً بدین معناست که صرفاً با توجه به آنچه برای شما و برای دیگران مهم است تصمیم بگیرید.

فکری بودن، اغلب به حساب تصمیم‌گیری بر اساس روش‌های منطقی گذاشته می‌شود، حال آنکه روش احساسی، غیرمنطقی ارزیابی می‌شود. فکری و احساسی بودن هر دو، روش‌های منطقی هستند، تنها تفاوتشان با هم در این است که در جریان تصمیم‌گیری از ملاک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند.

فکری‌ها می‌توانند به قدری تحلیل‌گر ظاهر شوند که سرد و نچسب به نظر برسند و احساسی‌ها هم ممکن است به قدری خودشان را به طور شخصی درگیر کنند که بیش از اندازه احساسی به نظر برسند. وقتی فکری‌ها و احساسی‌ها با هم برخورد پیدا می‌کنند، اغلب اوقات، احساسی‌ها عصبانی می‌شوند و رنجش به دل می‌گیرند و در این میان فکری‌ها در این اندیشه‌اند که چه اشکالی پیش آمده است.

ا

درباره نویسنده

من محمد شیرعلی،نویسنده،مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره مدیران هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و به روز در این زمینه را به اشتراک بگذارم...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *