درون گرا یا برون گرا

نوع برخورد ما با دنیا چگونه است و انرژی خود را به کجا راهنمایی می‌کنیم.

اولین بعد تیپ شخصیتی، به این نکته مربوط است که ما با دنیا چگونه برخورد می‌کنیم و انرژی‌مان را متوجه کجا می‌کنیم. کارل یونگ اولین کسی بود که از دو مفهوم «برون‌گرا» و «درون‌گرا» استفاده کرد، تا توضیح بدهد که ما با دنیای برون از خود و دنیای درون خود چگونه رابطه برقرار می‌کنیم. هرکس با توجه به طبیعت خود درون‌گرا و یا برون‌گراست. اگر با توجه به طبیعت غالب خود رفتار کنیم از انرژی بیشتری برخوردار می‌گردیم. زندگی کردن برخلاف طبیعت خسته کننده است و انرژی ما را تحلیل می‌برد. کسانی را که با دنیای بیرون سازگارترند برون‌گرا و آن‌هایی را که درون را ترجیح می‌دهند درون‌گرا می‌نامیم.

برون‌گراها در مقایسه با درون‌گراها بیشتر اجتماعی‌اند و احساسات شخصی خود را آزادانه ابراز می‌کنند. درون‌گراها خصوصی‌تر عمل می‌کنند. برون‌گراها به پهنا و درون‌گراها به عمق توجه دارند. معمولاً برون‌گراها به موضوعات مختلفی علاقه‌مند هستند، اما این علاقه‌مندی آنها فاقد عمق است. درون‌گراها علایق محدودتری دارند اما درباره آن با عمق بیشتری بررسی می‌کنند. وقتی سرانجام یک درون‌گرا را تشویق می‌کنید تا درباره علایق خودش حرف بزند، ممکن است توصیفاتش تمام نشود.

ا

درباره نویسنده

من محمد شیرعلی،نویسنده،مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره مدیران هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و به روز در این زمینه را به اشتراک بگذارم...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *