شخصیت شناسی درمذاکره

خودشناسی واقعی نعمتی گرانبهاست که نتیجه آن کمال انسان است. آگاهی از نوع شخصیت خود، ما را با موضوعی دشوار روبه‌رو می‌نماید و آن برخورد شجاعانه با واقعیت‌های دنیای درونی ماست که باید مورد توجه ما قرار گیرد و فقط در صورت پذیرش این واقعیت‌هاست که می‌توانیم مسیر زندگی خود را متحول و موفقیت‌های خود را دو چندان کنیم.

تنها در سایه یک نگرش واقع بینانه و دقیق در دنیای درونی انسان‌هاست که می‌توانیم بندهای درونی خود را گسسته و به ناگاه خود درونمان را آزادانه و با وضوح کامل مشاهده کنیم و دریابیم که در عمق وجود، از شخصیت خود آزاد هستیم و می‌توانیم تغییر به سمت کمال را آغاز نماییم.

روش MBTI که حاصل حدود یک قرن تحقیق و تفحص دانشمندان است، رفتارها، منش، طرز فکر و مسیر حرت ما را آشکار نموده و راه خروج از درگیری‌ها و سردرگمی‌ها را هم به ما نشان می‌دهد تا بتوانیم به کمک آن مسیر زندگی‌مان را با موفقیت بیشتری طی کنیم و در واقع کلید علمی دستیابی به گوهر درونی انسان‌هاست. این روش معتبرترین و پیشرفته‌ترین و کامل‌ترین روش شناخت شخصیت انسان‌ است که تاکنون بشر به آن دست یافته است.

در این مجموعه علمی، ویژگی‌های درونی انسان‌ها در ۱۶ تیپ، طبق روش بین‌المللی MBTI طبقه‌بندی شده است و خصوصیات هر تیپ و تعامل بین تیپ‌های مختلف شخصیتی و شغل‌های مناسب با تیپ شخصیتی افراد و اثر هر تیپ شخصیتی در عملکرد و بهره‌وری آن‌ها و روش‌های بهبود عملکرد هر تیپ شخصیتی در قالبی نو، علمی و روان به طور دقیق و کاربردی ارایه شده است.

هر کدام از ما شخصیتی از آن خود داریم که در تمام مدت عمر با ما باقی می‌ماند ما با یک تیپ شخصیتی معینی به دنیا می‌آییم. با این تیپ شخصیتی به زندگی ادامه می‌دهیم و بعد با همین تیپ شخصیتی به دوران استراحت و بازنشستگی می‌رسیم. یک دقیقه صبر کن، ممکن است بعضی وقت‌ها شخصیت من عوض شود، من در هر زمان آدم متفاوتی می‌شوم. آیا شرایط روی تیپ شخصیتی من تأثیر نمی‌گذارد؟ جواب این اتس که نه، تأثیر نمی‌گذارد. آیا در موقعیت‌های خاص رفتارمان را تغییر می‌دهیم؟ بله، حتماً این کار را می‌کنیم. اغلب اشخاص در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی بروز می‌دهند. اگر غیر از این باشد نمی‌توانیم به درستی به وظایف خود عمل کنیم. مطمئناً رفتار ما در محیط کار با رفتار ما در خانه فرق می‌کند. وقتی با غریبه‌ها هستیم، در مقایسه با زمانی که به دوستانمان هستیم رفتار متفاوتی را به نمایش می‌گذاریم. در یک پارک یک رفتار و در مراسم تدفین رفتار متفاوتی داریم. با این حال شخصیت اولیه ما تغییری نمی‌کند.

ا

درباره نویسنده

من محمد شیرعلی،نویسنده،مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره مدیران هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و به روز در این زمینه را به اشتراک بگذارم...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *