شمی یا حسی

نوع اطلاعاتی را که اغلب متوجه آن می‌شویم.

بعد دوم تیپ شخصیت بستگی به این دارد که ما معمولاً چه نوع اطلاعاتی را متوجه می‌شویم. برای بعضی‌ها اینکه «چه هست» مهم است و برای بعضی‌ دیگر «چه می‌تواند وجود داشته باشد». این دو با هم تفاوت‌های اصولی دارند.

حسی‌ها می‌توانند حقایق زیادی را ببینند و آن‌ها را به خاطر بسپارند و شمی‌ها بهتر می‌توانند حقایق را تفسیر کنند. در حالی که حسی‌ها به جزئیات توجه دارند و به این مهم بها می‌دهند که در برابرشان چه چیزی قرار دارد، شمی‌ها به جزئیات توجه ندارند. آن‌ها به تصویر بزرگ می‌اندیشند. یک حسی و یک شمی ممکن است حادثه مشابهی را ببینند ام برداشتشان از آن کاملا متفاوت است.

روش حسی‌ها با روش شمی‌ها بسیار متفاوت است. برای مثال یک شمی به حس جهت‌یابی خود اعتماد می‌کند و کمتر از نقشه راهنما استفاده می‌کند. او بدون خواندن دستورالعمل دستگاه تهویه هوا را به کار می‌اندازد. اما یک حسی از روش عملی‌تری استفاده می‌کند.

حسی‌ها از ظرفیت بالایی برای لذت بردن از زمان اکنون برخوردارند. اغلب اوقات آن‌ها به آنچه هست راضی هستند. از سوی دیگر شمی‌ها آینده را پیش بینی می‌کنند و برای تغییر آمادگی دارند. شمی‌ها طبیعتاً به امکانات و احتمالات توجه دارند اما حسی‌ها به واقعیت‌ها و آنچه وجود دارد توجه می‌کنند.

ا

درباره نویسنده

من محمد شیرعلی،نویسنده،مدرس و مربی اصول و فنون مذاکره مدیران هستم و قصد دارم در این وبسایت مطالب کاربردی و به روز در این زمینه را به اشتراک بگذارم...

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *